Kobiecy blog
Na szlaku
Blog dla kobiet
Kobiecy blog

Kobieta kreatywna - Blog dla kobiet

nowy_slajd.jpg
kobieta-czolowka.jpg
previous arrow
next arrow

kobiecy punkt widzenia logo

Featured

Matka wariatka. Zwyczajna, nie idealna

Matka wariatka. Zwyczajna, nie idealna

Rola mamy nie należy do łatwych, mimo to, niesie za sobą wiele dobrego. Wymaga od nas większych niż zwykle pokładów energii i maksymalnego zaangażowania.

Chyba same do końca nie zdajemy sobie sprawy, kiedy rodzi się w nas umiejętność radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych na 6 z plusem :) - zastanów się, czy tak jest :)

Mama – idealnie komponuje bukiety z liści, zna sposób na katar, jest mistrzynią skakania po kałużach, robi najlepsze naleśniki pod słońcem itd.

Zastanawiałyście ile spoczywa na naszych – maminych barkach? Mimo natłoku obowiązków nauczyłyśmy się organizacji, konsekwencji. Mamy wewnętrzny upór by dążyć wytrwale do celu. Czy to oznacza, że jesteśmy idealne i perfekcyjne?

Proponuję Wam prostą kalkulację. Odpowiedz szczerze – sama sobie.
Zawsze mam dla dziecka czas
Nie bywam zmęczona
Nie popełniam błędów
O niczym nie zapominam

Czy istnieje więc perfekcyjna mama?
Patrząc na wykreowany przez media świat – idealny świat – zastanawiam się, czy nie jest to przypadkiem zatracanie naszej zwyczajności?

Halo! Przecież mam prawo być zmęczona. Co z tego, że się nie umalowałam? Jest mi z tym dobrze, bo dziś nie nakładam maski.
Uważam, że ciągłe dążenie do perfekcyjności, bycia IDEALNĄ MAMĄ pod każdym względem, porównywanie się z innymi mamami, to czasem nic innego jak wybieranie się ,,z motyką na księżyc”.
Nawet psychologowie zapewniają – o czym w głębi duszy wiesz i ty – że do szczęścia dziecka wystarczy bycie dobrym człowiekiem. Dobroć, jaką Ty – Mama dasz swojemu dziecku jest wystarczająca. I tym właśnie powinnaś go rozpieszczać :)

3

Nie da się być idealną mamą, super panią domu, brylantem firmy jednocześnie. Za taki perfekcjonizm płaci się zmęczeniem, idącym za tym rozdrażnieniem i w konsekwencji poczuciem wewnętrznego wypalenia.
Nie chodzi o to, by przestać się starać! Ważne, by w codziennych obowiązkach zachowywać zdrowy rozsądek.

Jako mama musisz dać swojemu dziecku pewność, że jest kochane, potrzebne, bezpieczne i zauważane. Te nasze zapewnienia potwierdzają fakt bezwarunkowej miłości. Kochasz bo jest, a nie za piątkę z matmy. Twoja miłość jest widoczna nie tylko, gdy dziecko jest grzeczne ale przede wszystkim wtedy, gdy się zagubi. Trudne dla niego momenty nie mogą powinny jeszcze bardziej wywołać w Tobie impuls – teraz jestem mu jeszcze bardziej potrzebna.
To wszystko bierze ,,górę” nad idealnie poukładanymi w szafce ciuchami, plamami z zupki...

Dziecko dokonuje radykalnej zmiany w naszym życiu. Zmienia hierarchię wartości. Wymaga uwagi, czasu, czułości. Nie oznacza to, ze Ty musisz być dyspozycyjna non stop. Przecież musisz kiedyś odpocząć. Niewyspany, zestresowany człowiek popełnia o wiele więcej błędów. Łatwiej ulega emocjom. Jego zachowanie naszpikowane jest złymi emocjami. Małego człowieka nie da się wychować bez popełniania błędów. Najważniejsze to nie poddawać się a popełnionych już błędów nie powtarzać.

Wystarczająco dobra mama:
1. Nie stara się być na siłę ideałem – to zwyczajna, dająca miłość swojemu dziecku kobieta.
2. Ma swoją ,,listę priorytetów”.
3. Nie robi wszystkiego sama.
4. Nie obwinia się za błędy.
5. Uważa na autorytety.
6. Pielęgnuje swoje relacje z partnerem.
7. Żyje tak, by być zadowolona, nie krzywdząc jednocześnie rodziny.
8. Jest asertywna.

Co dziś zrobiłaś dla siebie? Znalazłaś choćby kwadrans na przyjemności?

Ania :)

50000 Pozostało znaków