Kobiecy blog
Na szlaku
Blog dla kobiet
Kobiecy blog

Kobieta kreatywna - Blog dla kobiet

nowy_slajd.jpg
kobieta-czolowka.jpg
previous arrow
next arrow

kobiecy punkt widzenia logo

Featured

,,Zapach Ziemi” utkany słowem i obrazem

,,Zapach Ziemi” utkany słowem i obrazem

,,Zapach Ziemi” to tytuł XIII Almanachu Stowarzyszenia Literackiego Nauczycieli w Krośnie, w którego prezentacji miałam przyjemność uczestniczyć.

Realistyczne ale i symboliczne pierwiastki to cechy jakie wyróżniają najnowszy almanach. Całość została opleciona przepięknymi grafikami obrazów Joanny Stachnik z Jasła. To wszystko sprawia, że w bardzo wymowny sposób słowo użyte w almanachu trafia wprost w serce czytelnika, budząc i karmiąc wszystkie jego zmysły.

Autorzy almanachu ,,zapach ziemi” pochwycili i zaprezentowali w przepięknych wierszach. Temat przyrody, który przewija się raz mocniej, raz bardziej dyskretnie w wierszach, został u każdego z artystów ukazany bardzo indywidualnie.

***

,,Czy słyszysz
rozlega się śpiew ptaków
ziemia zaczyna oddychać
pulsuje w radości powietrze
drzewa tkwią jeszcze nieruchomo
w oczekiwaniu wielkim (...)” (fragment wiersza Doroty Długosz)


Spotkanie, poprowadzone przez poetkę Krystynę Kulman, odbyło się w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej.

Biorąc do ręki najnowszy almanach, nie można przejść obojętnie wobec grafiki, która jest jego oprawą. Okazuje się, że autorka obrazów, Joanna Stachnik oprócz tego, iż z zawodu jest psychologiem, to w wolnej chwili również pisze wiersze. Choć jak sama mówi, na tą chwilę pisze ,,do szuflady”, niemniej jednak jedna z ,,perełek”o pięknym tytule ,,Ocalenie” która wyszła spod jej pióra, została opublikowana w zbiorze „Teraźniejszość w słowie”.
- Bardzo się cieszę, że mój wiersz mógł zaistnieć i wyjść z cienia. Mam cichą nadzieję, że z czasem będzie tego więcej. To cudowne uczucie widzieć swoje obrazy, swoją twórczość wkomponowaną w ten piękny almanach – mówi Joanna Stachnik. Malarstwo, poezja i sztuka to momenty, w których odpoczywam. To forma terapii, którą każdemu gorąco polecam – dodaje artystka.

Joanna Stachnik - Joanna sztuka malowania

XIII Almanach ,,Zapach Ziemi” został zadedykowany Maciejowi Pernalowi, autorowi m.in. wiersza ,,Tego domu już nie ma”.

W almanachu znajdują się wiersze Doroty Długosz, Danuty Drzewickiej, Krzysztofa Graboń, Krystyny Kulman, Agnieszki Mrozek, Jana Organ, Agnieszki Rybickiej, Juraty Bogny Serafińskiej oraz Ewy Zajdel.

Czytając ,,Zapach Ziemi” odbywasz duchową podróż, podczas której spotykasz wiosnę, jesień, las, barwne lato. To symboliczne przystanki w poetyckiej wędrówce, otwierające oczy i pomagające dostrzec piękno otaczającego nas świata. A zapach? Poezja z tego almanachu pachnie całą paletą zapachów, od ziemi, trawy, po ,,zapach sierpniowego blasku”, o którym wspomina chociażby Krystyna Kulman w jednym z wierszy.

Krystyna Kulman i Anna Dziura

Niezwykła wyprawa po schodkach ułożonych z pięknych słów, otwiera Czytelnikowi okno na piękniejszy, beztroski i lepszy świat.
Poetycki wieczór, podczas którego miałam przyjemność poznać autorów wierszy, był oddechem dla mojej duszy i ciała.
Dziękuję zarówno autorom wierszy, jak i twórczyni pięknych obrazów, które zdobią almanach. To były niezapomniane wrażenia i cudowna, poetycka wędrówka.


Przeczytaj także:  Joanna i jej sztuka malowania - wywiad


XIII Almanach Stowarzyszenia Literackiego Nauczycieli w Krośnie


XIII Almanach Stowarzyszenia Literackiego Nauczycieli w Krośnie


XIII Almanach Stowarzyszenia Literackiego Nauczycieli w Krośnie

Kobieta kreatywna

Joanna
Gratulacje! Świetnie napisany tekst!Poezja jest niesamowita, a tak mało o niej w mediach. Oby więcej artykułów o takiej tematyce:)
0
Kobieta kreatywna
Cała przyjemność po mojej stronie
0
Katiusza
Super, gratulacje!
0
Laura
Cudownie czyta się Pani teksty! gratuluję talentu!
0
Kobieta kreatywna
Laura powiedziała :
Cudownie czyta się Pani teksty! gratuluję talentu!
Aż nie wiem co powiedzieć. Dziękuję za tak miłe słowa. Cieszę się że są ludzie dla których to co piszę ma głębszy sens. Dziękuję

0

50000 Pozostało znaków