Kobiecy blog
Na szlaku
Blog dla kobiet
Kobiecy blog

Kobieta kreatywna - Blog dla kobiet

nowy_slajd.jpg
kobieta-czolowka.jpg
previous arrow
next arrow

kulturalnie logo

Cztery pory roku w twórczości Antoniego Bolka z Załęża

 Odważne połączenie kilku dziedzin sztuki wpływa na triumfalny odbiór całej wystawy.


Wystawa malarstwa i rzeźby w Jaśle
Antoni Bolek, urodzony 6 czerwca 1946 roku w Załężu, to nietuzinkowy artysta i ofiarodawca jasielskiego muzeum. Swoimi pracami obdarzył wiele instytucji, kościołów oraz osób prywatnych.

Miałam przyjemność obejrzeć wystawę jego prac w Muzeum Regionalnym w Jaśle. ,,Cztery pory roku w twórczości Antoniego Bolka z Załęża” to dwuwymiarowa wystawa – malarstwo i rzeźba.

Antoni Bolek maluje wieloma technikami. Na wystawie można dostrzec pastele, oleje, akwarele, grafiki, szkic. Malarstwo i rzeźba, które podziwiałam, sięgają końcówki lat 60. Stworzone z wizji artysty prace, pozwalają prześledzić odbiorcy losy i rozwój jego twórczości. Styl Antoniego Bolka jest bardzo charakterystyczny, nieugłaskany, niewymuskany, momentami surowy.
Rzeźby, dzięki formie i odpowiednim posunięciom dłuta, zachowały emocje i pewnego rodzaju wrażenie ruchu u postaci.

cztery pory roku 2


,,Niewyuczona w szkołach, czy na studiach świadomość różnorodności sztuki, zdobyta wyłącznie doświadczeniem i obcowaniem z różnymi stylami rzeźbiarskimi, nie powinna więc zaburzać obrazu Bolka, jako twórcy autentycznego, a jedynie świadczyć o jego wielkim talencie”.


,,Cztery pory roku w twórczości Antoniego Bolka z Załęża”


Prace Antoniego Bolka, zebrane w całość, tworzą świat drobnych fragmentów codzienności, utkanych z pytań, wątpliwości, zmagań, problemów, ale i dużych radości. Centrum uwagi skupione na człowieku i bóstwie. Wyjątkowy zbiór prac umożliwia przemieszczanie się po wielości możliwych kontekstów, zamysłów, form i kształtów. Dzieła mistrza namawiają, by zatrzymać się, oddać chwili i ją kontemplować. Zaskakują, przenikają i ciekawią bogactwem technik.

Najbardziej rozczuliła mnie rzeźba ,,Janko Muzykant”. Wyglądała niczym żywa postać z książki Sienkiewicza. Eksponaty ułożone w zaplanowanej kolejności, przeprowadzają nas przez cały rok; od wiosny do zimy.

Kapitalne okazały się dynamiczne i kolorowo ubarwione pejzaże. Całość akcentuje, jak otwartym i umiejącym dostrzec esencję codziennego życia jest Antoni Bolek z Załęża.


,,Dla mnie rzeźbienie jest jak oddychanie, bez niego długo bym pewnie nie pociągnął, a chciałbym bardzo jeszcze malować, bo to kocham, ale nie mam już, kiedy bo rzeźbię cały czas i to, że ciągle przychodzą z prośbami o coś”.


Cytaty wykorzystane w tekście, pochodzą z katalogu ,,Niezwykła twórczość Antoniego Bolka z Załęża”, wydanego przez Muzeum Regionalne w Jaśle.
Wystawa czynna od 21 kwietnia do 30 czerwca 2023 r. w Muzeum Regionalnym w Jaśle.


Przeczytaj także: Magia górskiej przestrzeni w fotografii - Marcin Bawiec


Kobieta kreatywna

50000 Pozostało znaków