Kobiecy blog
Na szlaku
Blog dla kobiet
Kobiecy blog

Kobieta kreatywna - Blog dla kobiet

nowy_slajd.jpg
kobieta-czolowka.jpg
previous arrow
next arrow

kulturalnie logo

Featured

Dwa pokoje – recenzja wystawy, która olśniewa

W Galerii Jasielskiego Domu Kultury prezentowane są prace Pauliny i Macieja Gryglaszewskich.

Recenzja wystawy malarstwa

To wystawa, o której mówią i piszą wszyscy. Pokazane publiczności arcydzieła, przyprawiają o mocniejsze bicie serca i drżenie.


Artystyczna przyjaźń w malarstwie


Ona – artystka łącząca świat dziecka ze światem dorosłych. Niczym dobra wróżka operuje pędzlem i przelewa na płótno fenomenalne kształty, postaci i kontury.
On, który według prof. Jerzego Nowosielskiego jest ,,kimś pomiędzy Oskarem Matzerathem i Piotrusiem Panem” specjalizuje się w rysunku, monotypii i malarstwie portretowym.

Paulina Steliga-Gryglaszewska i Maciej Gryglaszewski to małżeństwo artystów, które na wystawie ,,Dwa pokoje” przedstawiło cząstkę swojego artystycznego świata.


Obrazy Pauliny Steligi-Gryglaszewskiej i Macieja Gryglaszewskiego


Baśniowe klimaty, wyimaginowane światy, które niczym opowieści dla dzieci i o dzieciach, balansują między człowiekiem a natura. Prace artystów stworzone zostały po to, by pobudzić myślenie odbiorcy z niewymuszoną i wręcz idealną gładkością.

Sztuka, która sprytnie wchodzi w interakcję z człowiekiem
Paulina i Maciej potrafią zaskoczyć i zainspirować widza. Pomagają lekko spojrzeć na otaczający nas świat i wejść z nim w interakcję. Seria obrazów w ciepłych kolorach jest pięknym przykładem pełnej, na najwyższym poziomie sztuki, która jest wypadkową życiowych obserwacji, doświadczeń i pasji.

Misterne i hipnotyzujące obrazy
Obserwując obrazy Gryglaszewskich, widać maksimum pasji i doświadczenia. To piękne świadectwo i nagroda za ciężką pracę oraz siłę kreatywnego umysłu.


Niezwykle utalentowani artyści na wystawie w Jaśle


Paulina Steliga-Gryglaszewska to artystka, która prezentuje swoją twórczość na wystawach w Polsce, ale i za granicami naszego kraju, w Niemczech, we Włoszech. Warto wspomnieć, iż jeden z obrazów posłużył jako wzór mozaiki zrealizowanej w mieście Pawarolo, koło Turynu, we Włoszech. Artystka nie tylko inspiruje się i tworzy rysunek i malarstwo, ale i body painting. To niesamowita sztuka. - Coś, co jest bardzo piękne, twórcze i przyszłościowe to fakt, że p. Paulina lubi pracować z dziećmi. Swoją wrażliwością dzieli się z najmłodszymi – mówi Elwira Musiałowicz-Czech, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury.


Paulina Steliga-Gryglaszewska


Maciej Gryglaszewski


Maciej Gryglaszewski swoje prace prezentował m.in. w Danii, Francji, we Włoszech i Niemczech. Portfolio jego prac jest bardzo bogate. Specjalizuje się w rysunku, malarstwie i monotypii.

Wystawa ,,Dwa pokoje” to skrót myślowy. -Mieszkamy z Pauliną od 18 lat pod jednym dachem – mówi Maciej Gryglaszewski. Mam wrażenie, że mimo to, można oddzielić jedną i drugą osobę. Wydaje mi się, że w naszym przypadku nie doszło do narzucania się wpływów artystycznych z jednej osoby na drugą. Oboje szanujemy swoją indywidualność i artystyczną przestrzeń – podkreśla artysta.
Na wystawie zaprezentowane zostały 44 prace pana Macieja. Są to monotypie i rysunki z zacięciem satyrycznym, obrazy na płótnie oraz prace z wykorzystaniem niedawno odkrytego przez artystę materiału.

Paulina Steliga-Gryglaszewska na wystawie zaprezentowała w dużej mierze ilustracje, jakie tworzyła w ciągu ostatnich dwóch lat. Jak wspomina, zawsze czuła się taką ,,krośnianko-jaślanką”. -Jak przebiegam przez ulicę w niedozwolonym miejscu, to często tłumaczę, że u nas tak się robi – mówi żartobliwie artystka. Zaprezentowane na wystawie ilustracje są efektem pewnego wyzwania internetowego, gdzie przez cały październik tworzy się różne prace tuszem. Tematy są narzucone. Dla mnie to było świetne doświadczenie – wspomina malarka.


Przeczytaj także: Recenzja wystawy - Inna gałąź, wspólne korzenie


Osobiście jestem niezwykle wzruszona, gdy mogę obejrzeć tak imponującą, odważną, barwną i autentyczną wystawę. Myślę, że jest ona pewnego rodzaju ,,otwarciem drzwi dla innych”. Dziedziny, w których specjalizują się ci artyści, wpływają na odbiorcę i pielęgnują pragnienie tworzenia, czy też zwyczajnego obcowania ze sztuką.


Wernisaż wystawy ,,Dwa pokoje"


,,Dwa pokoje” to wystawa będąca mieszanką perspektyw, formatów, koloryzująca to, co wcześniej wydawało się czarno-białe. Prace, które mogłam podziwiać, dodają głębi w zrozumieniu naszego otoczenia, życia, okoliczności i nie tylko.

Myślę, że dbając o każdy aspekt swojej twórczości, ci artyści wprowadzają do naszej wyobraźni niesamowitą przestrzeń i wizualnie opowiadają swoją historię. Paulina Steliga-Gryglaszewska i Maciej Gryglaszewski to postaci, które są gotowe szturmem podbić świat sztuki.

Wystawę ,,Dwa pokoje” można obejrzeć w Jasielskim Domu Kultury do 17 maja 2024 roku.

Fotorelacja wystawy prac Pauliny i Macieja Gryglaszewskich w Jaśle TUTAJ 

Kobieta kreatywna

50000 Pozostało znaków