Kobiecy blog
Na szlaku
Blog dla kobiet
Kobiecy blog

Kobieta kreatywna - Blog dla kobiet

nowy_slajd.jpg
kobieta-czolowka.jpg
previous arrow
next arrow

kobiecy punkt widzenia logo

10 prostych kroków do lepszego samopoczucia

10 kroków do stworzenia zdrowych nawyków

Zdrowy styl życia to marzenie wielu z nas. Być może starasz się wypracować u siebie nawyki, które do tego doprowadzą, ale nie do końca wiesz, jak i od czego zacząć.
Może jesteś jedną z tysięcy osób, które zmagają się z utrzymaniem nawyku, który mógłby poprawić ich umysł i samopoczucie. Niestety, wiele z tych powodów to po prostu wymówki.

Czym są zdrowe nawyki?

Te wymówki często działają jako przeszkoda na drodze do rozpoczęcia zdrowszego i przede wszystkim szczęśliwszego stylu życia. Zamiast odkładać swoje cele związane ze stylem życia, rozważ te proste kroki, aby stworzyć zdrowe nawyki.

Czym są zdrowe nawyki?
Zdrowe nawyki mogą pochodzić z różnych źródeł. Każdy będzie miał inny poziom tego, co uważa za "zdrowe". Ważne jest, aby te nawyki były zgodne z Twoimi potrzebami i celami. Oczekiwanie zdrowego stylu życia często wiąże się z przytłaczającą presją, aby zmienić każdą część swojego życia. Jednak najbardziej udane nawyki to te, które jesteś w stanie zintegrować ze swoim stylem życia, aby poprawić jakość zarówno swojego zdrowia, jak i umysłu. Nie wszystkie zdrowe zmiany muszą wiązać się z dietą i ćwiczeniami. W rzeczywistości o wiele więcej powinno być skoncentrowane na dobrym samopoczuciu całego ciała.


LISTA ZDROWYCH NAWYKÓW, OD KTÓRYCH WARTO ZACZĄĆ:


- Spożywanie większej ilości pełnowartościowej żywności
- Włączenie rutyny treningowej do Twojego harmonogramu
- Wcześniejsze budzenie się
- Wypróbowanie nowych zajęć treningowych
- Picie większej ilości wody
- Zakładanie dziennika
- Włączenie dbania o siebie do codziennej rutyny
- Znajdowanie czasu na medytację
- Rozpoczynanie dnia bez czasu spędzanego przed ekranem
- Poświęć czas na delektowanie się jedzeniem
- Wychodzenie na zewnątrz
- Więcej spontaniczności
- Wstawanie od biurka w pracy
- Robienie przerw w ciągu dnia
- Wcześniejsze kładzenie się spać.


Jak widać, lista codziennych nawyków jest niemal nieskończona. Każda pozycja na tej liście może być w jakiś sposób korzystna dla Twojego zdrowia i dobrego samopoczucia, a więc mieć pozytywny wpływ na ogólne samopoczucie.

Ile dni potrzeba, by wyrobić sobie nawyk?
Niestety, nie ma uniwersalnego harmonogramu tworzenia nawyku, ponieważ jest on u każdej osoby inny. Być może jednak słyszałeś o teorii nawyku 21 dni. Teoria ta, pierwotnie stworzona przez chirurga plastycznego dr Maxwella Maltza w latach pięćdziesiątych XX wieku, sugerowała, że pacjent potrzebował średnio 21 dni, aby móc zidentyfikować zmiany wynikające z samych zabiegów. Jednak Maltz nie uznał tego za prawdę, ale pomysł się przyjął i szybko się rozpowszechnił. Od tego czasu badania wykazały, że stworzenie nowego nawyku może zająć od 18 do 254 dni. Zamiast szukać "szybkiego rozwiązania", rozważ podjęcie działań polegających na wprowadzeniu zmian, które pomogą utrzymać nawyk.

Jak skutecznie tworzyć nawyk?
Chociaż czas potrzebny na zbudowanie nawyku może się znacznie różnić w zależności od osoby, istnieje kilka kroków, które możesz podjąć, aby odnieść sukces. Jeśli chcesz wyrobić w sobie nowy nawyk, musisz uczynić z tego priorytet.

NIE ZMIENIAJ WSZYSTKIEGO OD RAZU
Chcesz, aby twoje nawyki były trwałe? Nie próbuj zmieniać wszystkiego na raz! Zamiast tego skup się na jednej rzeczy, którą możesz zrobić każdego dnia. Jeśli skupisz się na zmianie jednej części swojego dnia, znacznie bardziej prawdopodobne jest, że skupisz się na zadaniu i odwrotnie, zmiana zbyt wielu rzeczy może sprawić, że poczujesz się przytłoczony lub zestresowany, powodując, że powrócisz do starych sposobów.

UNIKAJ POKUSY
Dla tych, którzy chcą zmienić swoją rutynę, jednym z najprostszych sposobów na to jest całkowite usunięcie pokusy. Chcesz uniknąć jedzenia przetworzonych przekąsek? Wyjmij je ze spiżarni. Jeśli konkretne pragnienie jest trudniej dostępne, będzie mniej prawdopodobne, że po nie sięgniesz. Chcesz uniknąć patrzenia na telefon z samego rana? Połóż go w innym pomieszczeniu - poza zasięgiem ramion.


Po co są zdrowe nawyki?ZOBOWIĄŻ SIĘ DO 21 DNI
Nawet jeśli zmiana nawyku może potrwać dłużej niż 21 dni, zobowiąż się do nowego nawyku przez te trzy tygodnie. Dzięki temu masz wystarczająco dużo czasu, aby uczynić go częścią swojego codziennego życia, jednocześnie rozbijając zmianę do rozsądnego rozmiaru. Możesz być zaskoczony, jak szybko mijają te dni!

Kolejną prostą wskazówką, jak wyrobić sobie nowy nawyk, jest prowadzenie dziennika poświęconego swoim postępom. Dzięki temu możesz stale przypominać sobie, że pracujesz nad osiągnięciem celu i możesz zobaczyć każdy dzień i zmiany, które wprowadzasz. Możesz zająć się dobrymi dniami i uczyć się na złych - i stworzyć bardziej intymne spojrzenie na swój umysł i dobre samopoczucie.
Jeśli potrzebujesz większego przypomnienia, spróbuj umieścić kalendarz na lodówce, biurku lub w innym miejscu, w którym będziesz go codziennie widzieć. Jeśli zobowiązujesz się do 30-dniowego wyzwania, zaznacz każdy dzień w kalendarzu, kiedy osiągniesz swój nowy cel związany ze stylem życia. Dodaj te nowe nawyki do plannera lub zaplanuj je w telefonie, aby przypomnieć Ci o zaangażowaniu w tę nową rutynę.

ZAMIEŃ ZŁY NAWYK NA DOBRY NAWYK
Jednym z powodów, dla których złe nawyki są najtrudniejsze do przełamania, jest system nagród, który tworzymy, gdy doświadczamy radości. Mózg uwalnia dopaminę, która dostarcza bodźca do szczęścia. Ciągle wracamy do złych nawyków, ponieważ pragniemy tego uwolnienia. Dlatego zamiana złego nawyku na dobry nawyk może przynieść te same rezultaty, sygnalizując mózgowi, że ten nowy nawyk jest również przyjemny. Zamieniając te nawyki, będziesz również mniej skłonny do pragnienia lub tęsknoty za tym, co złe, na rzecz dobrego.


Bransoletka z kamieni naturalnych10 kroków do stworzenia zdrowych nawyków

Jeśli starasz się przekształcić te zdrowe nawyki w całkowitą zmianę stylu życia, jak możesz odnieść największy sukces? Te dziesięć kroków może dostarczyć niezbędnych narzędzi do rozpoczęcia ustanawiania nawyków zdrowszego stylu życia.

USTAL REALISTYCZNE OCZEKIWANIA
Jak już wspomniałam, jednym z najlepszych sposobów na wprowadzenie trwałych zmian w stylu życia jest skupienie się na jednym zadaniu na raz. Stwórz dla siebie listę zdrowych nawyków, które chcesz osiągnąć. Może to trwać tygodnie, miesiące lub lata.

Być może każdego miesiąca chciałeś spędzać więcej czasu na czytaniu. Stawianie sobie za cel skończenia książki w jeden dzień byłoby nierealne. Nie tylko będziesz rozczarowany sobą, ale będziesz bardziej skłonny zrezygnować z przeznaczania więcej czasu na czytanie w ciągu swojego planu dnia.

Zamiast tego spójrz na swój cel obiektywnie i ustal sobie realistyczne oczekiwania. Pozwala to nie tylko pracować nad osiągnięciem celu w wyważony sposób, ale także stworzyć atmosferę, która wydaje się zarówno osiągalna, jak i motywująca.


ZADAJ SOBIE PYTANIE, DLACZEGO
Proces zmiany rutyny może przybierać różne formy. Jednak jednym ze sposobów, w jaki możesz stworzyć szczęśliwszego, zdrowszego siebie, jest nie tylko wyznaczenie celu, ale zadanie sobie pytania dlaczego. To głębsze, wewnętrzne spojrzenie jest kluczowym sposobem na zidentyfikowanie celów, które chcesz sobie wyznaczyć.


STWÓRZ MAPĘ SWOJEJ DROGI DO SUKCESU
Chcesz zacząć wprowadzać małe zmiany, aby poprawić swoje zdrowie psychiczne? Jak to zrobisz? Jakie kroki podjąć, aby zmienić swój styl życia? Jednym z najlepszych sposobów jest rozpoczęcie planowania. Jest takie stare powiedzenie: "Niepowodzenie w planowaniu to planowanie porażki".
Można to równie łatwo zastosować do tworzenia dobrych nawyków związanych ze stylem życia. Podziel swój cel na osiągalne, namacalne elementy, które możesz zrealizować. Jeśli chcesz zacząć poświęcać więcej czasu na dbanie o siebie, zacznij od stworzenia listy swoich ulubionych sposobów na relaks (lub po prostu rzeczy, które sprawiają Ci radość). Następnie zidentyfikuj dni, w których możesz potrzebować dodatkowego czasu dla siebie — na przykład długi dzień pracy lub wyjątkowo pracowity dzień wypełniony zobowiązaniami.


Przeczytaj także: Jak stworzyć mapę marzeń?


Stwórz tygodniowy harmonogram, aby zarezerwować trochę czasu dla siebie tak jak na spotkanie w pracy. Te proste kroki pomogą Ci osiągnąć Twój cel i dostarczać Ci narzędzi niezbędnych do osiągnięcia sukcesu.

ZACZNIJ DZIEŃ OD SOLIDNEGO PORANKA
Jak ważna jest rutyna? Pod wieloma względami rozpoczęcie dnia od zdrowej porannej rutyny może być jednym z najważniejszych elementów tworzenia nowego nawyku. Nie będziemy się kłócić, że istnieje jeden konkretny najlepszy sposób na rozpoczęcie dnia. W rzeczywistości dla niektórych zaplanowany poranek może być przeciwieństwem tego, czego potrzebują. Jeśli jednak jesteś osobą, która uważa tę strukturę za korzystną, zachęcamy do sformułowania idealnej rutyny poprzedniego wieczoru. Przygotowując się do następnego dnia, zadaj sobie następujące pytania:

- O której ustawisz budzik?

- Czy starczy Ci czasu na śniadanie?

- Będziesz ćwiczyć rano, czy wolisz poczekać do wieczora?

- Czy mam przygotowane śniadanie?

- Czy mam czas, aby się przygotować bez pośpiechu?

- Czy poświęcisz czas na medytację? Dziennik? Książkę?

- Co mogę zrobić, aby lepiej przygotować się na udany dzień?


Przeczytaj także: Idealny poranek


Dlaczego warto pisać pamiętnik?Chociaż nie musisz odpowiadać na każde z tych pytań, te pytania są tylko początkiem do rozpoczęcia solidnej porannej rutyny. Podobnie jak w przypadku każdego z omówionych powyżej nawyków, poranną rutynę można ustalić w taki sam sposób, jak każdy inny nawyk. Zacznij powoli, dodając jedną codzienną rzecz, taką jak wcześniejsze ustawienie budzika lub przygotowanie szybkiego śniadania poprzedniego wieczoru. Powoli rozwijaj tę poranną rutynę, dodając więcej zdrowych nawyków, aż osiągniesz idealny sposób na rozpoczęcie każdego dnia.

SKUP SIĘ NA TYM, CO MOŻESZ ZROBIĆ, A NIE NA TYM, CZEGO NIE MOŻESZ
Często, kiedy myślimy o tym, jakie nawyki wyrobić, myślimy w kategoriach tego, czego nie możemy zrobić, w porównaniu z tym, co możemy zrobić. Jeśli Twoim celem jest poprawa odżywiania dla Twojego organizmu, nie skupiaj się na tym, czego nie możesz jeść. Stwarza to nie tylko ograniczenia, ale także nacisk na "dobro" i "zło". Utrzymanie zdrowego stylu życia oznacza również tworzenie zdrowego sposobu myślenia.

Jeśli chcesz nadal budować dobre nawyki, przenieś swoją uwagę na pozytywy i zostaw przeszłość za sobą.

NIE MA "WSZYSTKO ALBO NIC"
Tak jak nie ma "dobrego" lub "złego" jedzenia, tak samo nie ma "wszystko albo nic" przy ustalaniu zmiany stylu życia.
Wracając do przykładu z jedzeniem, czy jest jakaś jedna żywność, która jest całkowicie zła? Jasne, batonik może nie być wypełniony "dobrymi" składnikami odżywczymi, ale czy zaspokaja głód? Czy batonik nadal nie dostarcza węglowodanów, białka lub tłuszczu do Twojej diety? Czy daje poczucie szczęścia? Satysfakcji?
Wiedzcie, że zawsze jesteście pracą w toku i kiedy poruszacie się, robicie to najlepiej, jak potraficie.


Srebrna bransoletkaPOZWÓL ODEJŚĆ PERFEKCJI
Wbrew naszym większym pragnieniom nikt nie jest doskonały. Dokonując dużych zmian, potkniesz się. Będą chwile, kiedy sprawy nie pójdą zgodnie z planem. Będą chwile, kiedy nie będziesz idealnie postępować zgodnie z planem.

Czasami życie może być trudne, stresujące i, szczerze mówiąc, trochę niekontrolowane. Ważną częścią tego jest zaakceptowanie faktu, że nie zawsze zrobisz to dobrze, ponieważ nikt nie robi tego dobrze przez sto procent czasu. Porzuć pragnienie bycia doskonałym, a zamiast tego powiedz sobie, że liczy się twój wysiłek.

Czy robisz wszystko, co w Twojej mocy? Czy to jedno potknięcie całkowicie zniechęca Cię do osiągnięcia Twoich celów? Ważne jest, aby pamiętać, że w roku jest 365 dni. Jeden dzień to maleńki punkcik na radarze większego roku. Jeśli nie miałeś najlepszego dnia, to w porządku. Nie pozwól, aby jeden dzień wykoleił Twój postęp. Zamiast tego zidentyfikuj swoje błędy i zaatakuj je ponownie następnego dnia. Nie pozwól, aby jeden błąd zepsuł wszystko. Będą chwile, kiedy nie będziesz idealnie podążać za planem. Czasami życie może być trudne, stresujące i, szczerze mówiąc, trochę niekontrolowane. Ważną częścią tego jest zaakceptowanie faktu, że nie zawsze zrobisz to dobrze, ponieważ nikt nie robi tego dobrze przez sto procent czasu. Chociaż może się wydawać, że są to proste wskazówki dotyczące zdrowszego codziennego życia - zarówno psychicznego, jak i fizycznego - pamiętaj, aby zatrzymać się i nagrodzić się za ciągłe wysiłki. Nie tylko zapewnia to pozytywne wzmocnienie dobrze wykonanej pracy, ale także pomaga mózgowi skojarzyć te nowe zmiany stylu życia jako trwałe nawyki.

Kiedy wyznaczasz swoją ścieżkę do osiągnięcia swoich celów, pamiętaj, aby dodać nagrody dla siebie w różnych momentach po drodze. Nie zapomnij uwzględnić małych kroków. Są one tak samo ważne, jak większe cele i pomagają utrzymać motywację po drodze.


SAMOOPIEKA
Praktyka samoopieki jest niezwykle ważna w każdej zdrowej rutynie. Priorytetowe traktowanie własnego czasu nie jest samolubne. W rzeczywistości samoopieka może zapewnić potrzebne uwolnienie zdrowia psychicznego od stresu i niepokoju, które zdarzają się w codziennym życiu. Niezależnie od tego, czy wolisz wziąć długą kąpiel z bąbelkami, czy przeczytać nową książkę, ważne jest, aby zaplanować czas, aby uczynić siebie priorytetem i zająć się nie tylko potrzebami fizycznymi, ale także emocjonalnymi i psychicznymi.

Wprowadzanie zmian w swoim życiu, może być przerażające lub stresujące. Możesz nie zauważyć natychmiastowej zmiany, ale to nie znaczy, że nie działa. Pamiętaj, dlaczego rozpocząłeś tę podróż. Skoncentruj się na swoim "dlaczego" i mantrze lub intencji, którą sobie wyznaczyłeś. Wiedz, że nie każdy dzień będzie idealny, ale to jest w porządku. Proces nie jest natychmiastowy i może nie nastąpić tak szybko, jak planowałeś. Nie trać z oczu swoich celów, porzuć swój perfekcjonistyczny sposób myślenia i daj sobie czas, wiedząc, że jesteś w toku.

 

Kobieta kreatywna

50000 Pozostało znaków